Procházej jednotlivé expozice a zodpověz kvízové otázky pod videem:
V prvním kole: 1. Mobilní telefon - iPhone 7 Plus, 2. Lidské tělo velké – anatomické rozkládací torzo těla (značka EDX Education), 3. Balanční židle 38 cm ( TILO® STOOL 38 CM STOOL), 4. Nástěnná periodická tabulka prvků, 180*135 cm, limitovaná edice VŠCHT Praha k Mezinárodnímu roku periodické tabulky prvků, 5. Kostra střední (značka EDX Education), 6. Lidské ucho – model (značka EDX Education), 7. Lidské oko – model (značka EDX Education), 8. Lidské tělo – anatomický set malý (značka Edu - Toys), 9. Lidské srdce – srdeční tep – model (značka Edu - Toys), 10. Kostra malá (mini skeleton) (značka Edu - Toys)
Ve druhém kole: 1. Stavebnice 3D tiskárny Original Prusa i3 MK3S, 2. Mobilní telefon - iPhone 7 Plus, 3. Lidské tělo velké – anatomické rozkládací torzo těla (značka EDX Education), 4. Balanční židle 38 cm ( TILO® STOOL 38 CM STOOL), 5. Kostra střední (značka EDX Education), 6. Lidské ucho – model (značka EDX Education), 7. Lidské oko – model (značka EDX Education), 8. Lidské tělo – anatomický set malý (značka Edu - Toys), 9. Lidské srdce – srdeční tep – model (značka Edu - Toys), 10. Kostra malá (mini skeleton) (značka Edu - Toys)
Ceny věnoval Festival vědy, Průša Research by Josef Prusa, Kidtownedu.cz.
Umělá inteligence je velkým tématem současnosti. Inteligentní systémy, chytří roboti, konverzační chatboti, kteří rozumí přirozené lidské řeči, to jsou věci, o kterých čteme na každém kroku. A kromě toho umí i tancovat a cvičit!
FIT ČVUT v Praze poskytuje kvalitní vzdělání ve všech oblastech informatiky. Studentům nabízí moderní výuku a špičkové IT vybavení. Fakulta spolupracuje s významnými firmami a tím garantuje propojení teorie s praxí.
Co je za pojmem tenká vrstva? K čemu se používá? S postupem moderních technologií se vše ztenčuje…Televize i mobilní telefony. Tenká ale může být i stěna skleničky nebo vlas. Pro vědce to však stále není dost tenká vrstva…A jak má být tenká třeba pro vesmírné technologie?
Fakulta založená původně v rámci československého jaderného programu v roce 1955, postupně rozšířila svou působnost na široké spektrum matematických, fyzikálních a chemických oborů. Poskytuje vysokoškolské vzdělání tradičně vysoké úrovně s hlubokým matematicko-fyzikálním základem a individuálním přístupem k jednotlivým studentům.
Baví vás drobné robotické hračky? Poznáte větší, chytřejší a modernější roboty, které vídáme ve výrobních linkách ale třeba i to, jak rozpohybovat stavebnici Lego! Dřív se automatizace zaměřovala na jednoduché procesy, dnes za podpory výpočetní techniky řídí celé výrobní systémy.
Fakulta strojní je součástí nejstarší civilní technické univerzity ve střední Evropě. V roce 1864 se na této škole začalo vyučovat strojnictví jako samostatný obor. Strojírenství je perspektivní obor, který má velkou budoucnost.
Co mají společného míchadlo zvané „andělská křídla“, „vstřikolis“, který slouží ke zpracování plastů vstříknutím do dutiny formy a tepelné krystaly? Ty vykazují unikátní vlastnosti a reagují na řadu vnějších podnětů jako je třeba magnetické pole, tlak nebo teplota, jak uvidíte při experimentu v uzavřeném válci.
Fakulta strojní je součástí nejstarší civilní technické univerzity ve střední Evropě. V roce 1864 se na této škole začalo vyučovat strojnictví jako samostatný obor. Strojírenství je perspektivní obor, který má velkou budoucnost.
C3D tisk momentálně prožívá boom a ani fakulta architektury nezůstává pozadu. Výzkumná skupina PETMA tiskne z recyklátu PET hlavně modely pro studenty fakulty architektury a průmyslového designu. Při nakládání s plastem je dobré myslet i na životní prostředí. Podařilo se vyvinout vlastní náplň, která je vyrobena z recyklovaných PET lahví. 100% verze je krásně zelená a své původce, zelené mattonky, nezapře. Na tisku z recyklátu ukážeme co je cirkulární ekonomika a v reálném čase lze pozorovat jak z vlastního návrhu roste jeho 3D podoba v různých barvách!
Fakulta architektury je nejstarší a největší institucí u nás poskytující vzdělání v tomto oboru. Nabízí studentům propojení teorie a praxe a pedagogický sbor složený ze špičkových architektů, urbanistů a designerů. Studijní obory zahrnují vše od přetváření krajiny a veřejného prostoru, přes navrhování kvalitních budov, až po možnost dospět k dokonalosti detailu jako designér.
Víte, že „suchý led“ byl objeven již v první polovině 18. století? Co to je, jaké má vlastnosti a k čemu se používá? Tím, že přechází z pevného skupenství přímo do skupenství plynného, je ideální pro chlazení, které nezanechává vlhkost či třeba pro efekt „plíživé mlhy“. Ukážeme, jak se taková látka chová a jaké úžasné efekty s ní lze provádět!
Fakulta biomedicínského inženýrství je založena na interdisciplinárním rozhraní techniky a medicíny. Orientuje se na technické, zdravotnické a manažerské disciplíny, využívané v biomedicínském inženýrství, zdravotnické informatice, medicíně a ochraně obyvatelstva.
Chcete vědět co všechno se musí ještě udělat, aby všechna doprava byla plně autonomní? Víte, co je to lidský faktor v dopravě, jaký je jeho význam a jak se zjišťuje? Nebo co znamená modelování v dopravě a k čemu slouží? Znáte pojmy jako „crash test“ nebo „dummy figurína“? A že některá auta umí v případě nutnosti zavolat sama záchranáře?
Fakulta dopravní je jednou z nejmladších fakult ČVUT a jejím posláním je rozvíjet dopravu ve všech jejich funkcích. Multidisciplinarita tohoto oboru vychází ze samotné potřeby zajištění dopravy osob a zboží, se kterým se pojí bezpečnost, kvalita a v neposlední řadě udržitelnost celého procesu dopravy.
Čím se zabývají stavební inženýři? Stavby domů, budov, hal a objektů, jejichž větší část je umístěna na zemi, to vše si představíme pod pojmeme stavba. A každá stavba musí mít svou konstrukci. A že to opravdu není jednoduché! Pomocí konstrukcí ze špejlí, kartonu nebo dokonce z marshmellows to lze snadno otestovat…
Fakulta stavební ČVUT vzdělává a pro praxi připravuje budoucí stavební inženýry, architekty a geodety. Výuce studentů je podporou kvalitní experimentální základna a zkušenosti našich odborníků v oblasti výzkumné činnosti a také odborná spolupráce s praxí.
Víte, na jakém principu fungují mechanické stroje? Co způsobil vynález knihtisku nebo objev využití síly páry k pohonu strojů? Tyto objevy a jejich následné využití znamenalo obrovský pokrok ve všech oblastech lidské činnosti. I přes své stáří se stroje postavené na jednoduchých základech stále používají a používat budou. Třeba jen proto, že jsou krásné!
„Stejšn“ je jedno ze sedmi středisek Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy. Vedle mnohaleté tradice modelářských oborů se v posledních letech rozvíjí i další technické a vědecké oblasti. Technika jde na Stanici ruku v ruce s oblastí uměleckou. Fotoateliér Líheň a Fotogalerie Juliska slouží autorům již od útlého věku. Umělecké působení se rozšířilo i na divadlo a hudbu a v poslední době i na nová média. A že přesah od techniky a umění je opravdu široký, dokládají činnosti řemeslné, módní návrhářství, architektura a design.
PaVěda umožňuje dětem vyzkoušet si širokou škálu běžných činností a zjistit tak, že věda je fakt paráda! Okem chemika se s PaVědou podíváte, co provede spojení Coca Coly a bonbónů Mentos… ale hlavně se dozvíte proč tomu tak je.
Stanice přírodovědců je jedním ze středisek DDM hl. m. Prahy. Nabízí přírodovědně zaměřené kroužky, akce pro veřejnost, tábory a výukové programy. V zahradě jsou výběhy pro zvířata a skleník s tropickým teráriem.
Naživo jste si zkamenělinu mohli na Festivalu vědy odlít mnohokrát. Ale jak se vyrábí formičky na jejich odlévání, stále zůstává tajemstvím, které teď bude odhaleno…
Stanice přírodovědců je jedním ze středisek DDM hl. m. Prahy. Nabízí přírodovědně zaměřené kroužky, akce pro veřejnost, tábory a výukové programy. V zahradě jsou výběhy pro zvířata a skleník s tropickým teráriem.
Lidé si obvykle myslí, že chemie je pouze barevná a efektní a páchne. Ale vždy tomu tak není. Většina užitečných pokusů není ani rychlá, ani barevná, ani efektní. Mnohdy je to cesta pokusů, omylů a neúspěchu. Ale především je to cesta zaujetí, pečlivosti a trpělivosti!
Stanice přírodovědců je jedním ze středisek DDM hl. m. Prahy. Nabízí přírodovědně zaměřené kroužky, akce pro veřejnost, tábory a výukové programy. V zahradě jsou výběhy pro zvířata a skleník s tropickým teráriem.
Nitinol je slitina niklu a titanu, která patří do skupiny materiálů zvaných slitin s tvarovou pamětí. Nitinol si žíháním zapamatuje daný tvar. Po vychladnutí je možné tvar libovolně změnit. Zahřátím na aktivační teplotu se drát vrátí do zapamatovaného stavu. Materiál se používá ve zdravotnictví jako ortodontický drát v rovnátkách či jako stenty, což jsou trubičky, které se například při angioplastikách vkládají do zúžené tepny.
Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství na FCHT se odborně věnuje fyzikální a chemické metalurgii a koroznímu inženýrství. Vyvíjí nové materiály pro automobilový či letecký průmysl, slitiny pro medicínské využití nebo materiály pro uskladnění vodíku. Zabývá se také studiem mechanismu koroze kovových obalů pro úložiště jaderného odpadu nebo ochranou kovových památek.
Ochranná atmosféra dokáže prodloužit trvanlivost krájených uzenin, čerstvost salátu či křupavost bramborových lupínků. Plyny používané pro balení potravin do ochranné atmosféry jsou především dusík, oxid uhličitý a v menší míře také kyslík. Dusík nemá vliv na balenou potravinu, a redukuje oxidaci vitamínů, tuků, barviv i aroma. Oxid uhličitý má bakteriostatické a fungicidní účinky. Kyslík zachovává barvu červeného masa a zajišťuje respiraci u baleného ovoce a zeleniny.
Ústav konzervace potravin se zaměřuje na prodlužování skladovatelnosti či zajištění stability potravin například vlivem vysokého hydrostatického tlaku, řeší hygienické aspekty a aktivní funkce obalů i obaly, které jsou biodegradovatelné. Dále vyvíjí analytické metody pro průkaz falšování potravinářských komodit či zkoumá prediktivní mikrobiologii při analýze rizik.
Proč je chleba z kvasu o tolik lepší než chleba z droždí? Protože kvas obsahuje pestrou směs bakterií a kvasinek, zatímco droždí je čistá kvasinka Saccharomyces cerevisiae. A nejlepší je, že si domácí chlebový kvas můžete z jednoduchých surovin připravit doma.
Výzkumná a vývojová činnost fakulty pokrývá „tradiční“ i moderní témata základního a aplikovaného výzkumu v zásadních oblastech potravinářské chemie, technologie a řady biotechnologií. Vědecko-výzkumné aktivity jednotlivých pracovišť jsou cíleny na zvyšování kvality potravin, uplatnění progresivních inženýrských procesů a vývoj moderních biotechnologických přístupů pro potravinářství, ochranu životního prostředí a terapeutické aplikace.
Laboratorní analytické přístroje jsou velmi přesné, ale také velice drahé. Dovedete si představit, že si drobný a levný analyzátor asi za 1 euro připojíte na vlastní mobilní telefon a zjistíte si, zda ve vašich potravinách nejsou pesticidy či alergeny? A tato budoucnost je již za dveřmi, testujeme prototyp.
Ústav analýzy potravin a výživy je součástí Fakulty potravinářské a biochemické technologie a jeho výzkumné projekty jsou zaměřeny především na problematiku kvality, autenticity a bezpečnosti potravin, krmiv, potravinových surovin, doplňků stravy apod.
Ukážeme si, že je možné využít světlo k odstraňování organických látek pomocí povrchů oxidu titaničitého. Když jsou velmi malé částice TiO2 (ve velikostech desítek nm) naneseny speciální metodou na sklo, vytvoří transparentní fotokatalytický povlak. Slovo fotokatalýza je složené z řeckého fotos světlo a katalýza urychlovat. Fotokatalýza se hojně využívá v aplikacích na odstraňování vzdušných organických nečistot v interiérech, při čištění vod nebo na přípravu samočistících povrchů.
Výzkum na Ústavu anorganické technologie má široký záběr od základního výzkumu v oblasti nových způsobů získávání energie, vývoje nových typů katalyzátorů, studia lepšího využití surovin, přes spolupráci s průmyslem při zavádění bezodpadových technologií, při likvidaci starších ekologických zátěží až po počítačové simulace.
Zplesnivělo Vám jablko nebo mrkev? Máte odolnou mikrobiální kontaminaci? Roste Vám v koutě biofilm? Máte kožní mykózu nebo opar? Tak pro toto všechno by už v blízké době mohlo být řešením nízkoteplotní plazma! Nízkoteplotní plazma je chladný ionizovaný plyn, který působí stresově na mikroorganismy a vede až k jejich zahubení!
Ústav fyziky a měřicí techniky má podíl na výuce všechn studentů VŠCHT Praha v oblasti fyziky a měřicí techniky. Odborná činnost ústavu je směrována k základnímu výzkumu v oblasti chemických vodivostních senzorů, struktury biomolekulárních systémů pomocí metod vibračního cirkulárního dichroismu a nízkoteplotního plazmatu se změřením na jeho mikrobicidní účinky.
Duběnkový inkoust byl po více než tisíciletí nejrozšířenějším typem inkoustu v západní kultuře. Psalo a kreslilo se jím od středověku až do 20. století. Lehce se dá připravit doma a můžete s ním psát i v jednadvacátém století. Stačí jen zajít do dubového lesa!
Restaurování památek vyžaduje nejen řemeslnou zručnost, ale i odborné znalosti. Na Ústavu chemické technologie restaurování památek se studenti a vědci věnují problematice korozních pochodů základních materiálů památkových objektů – kamene, dřeva, papíru, kovů, skla a keramiky. Studují metody jejich ochrany, konzervace a restaurování a pomáhají tak zachovávat naše kulturní dědictví i dalším generacím.
Vodík je základním stavebním prvkem celého vesmíru, vyskytuje se jak ve všech svítících hvězdách, tak v mezigalaktickém prostoru. Podle současných měření se podílí ze 75 % na hmotě a dokonce z 90% na počtu atomů přítomných ve vesmíru. A možná se stane i palivem budoucnosti. Podívejte se s námi, jak si studenti litvínovského gymnázia sestavili autíčko na vodíkový pohon a pak s ním závodili.
Nadace Unipetrol podporuje nadané studenty, školy, nadšené pedagogy a vědce v jejich činnosti a rozvoji. Za tři roky trvání již rozdělila v rámci grantových programů necelých 11 milionů Kč. Prostřednictvím různých projektů, jako je Báječný den s chemií, EDUbus, Horizon Grand Prix aj. se snaží podporovat zájem žáků o chemii.
Jak auto funguje když jede samo bez řidiče? Jak vidí, slyší, cítí a co mu pomáhá se orientovat v prostoru? A jak se v těchto případech řeší bezpečnost? To vše a další kouzla samořídících aut ukážeme a vysvětlíme v našem videu!
Valeo v České republice se zabývá vývojem a výrobou součástek do aut. V Praze se nachází vývojové centrum, kde se více než pět set inženýrů každý den snaží vymyslet systémy pro příjemnější a bezpečnější jízdu.
Nahlédněte do tajů fotosyntézy a světa mikrořas! Mikroskopické řasy jsou malou továrnou na cenné látky s rozmanitým využitím. V areálu Algatech pěstujeme mikrořasu Chlorellu na unikátních venkovních plošinách. Nahlédnete do našich laboratoří, poznáte jedinečné vybavení a blíže se seznámíte jak s historií, tak s budoucností Centra Algatech. Čas mikroskopických řas jako zdroje potravin může přijít s rostoucím počtem lidí na planetě nebo zhoršujícími se podmínkami pro tradiční zemědělství vlivem klimatických změn.
Centrum řasových biotechnologií Algatech v Třeboni je detašovaným pracovištěm Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR. Zabývá se praktickým využitím řas, sinic a fotosyntetických bakterií v potravinářském a krmivářském průmyslu, v humánní i veterinární medicíně a zkoumá jejich využití jako zdroje obnovitelné energie a paliv.
Jak mikroby regulují imunitní systém? Nevidíme ho, a přesto řídí náš život, ovlivňuje nejen naše zdraví, ale i psychiku: mikrobiom. Jde o soubor všech mikroorganismů, tedy bakterií, hub, kvasinek či virů žijících uvnitř našeho těla i na jeho povrchu. Mikroby představují nejen nejvýznamnější faktor pro vznik imunitního systému, ale i pro jeho vývoj u každého jedince.
Mikrobiologický ústav AV ČR představuje největší pracoviště multidisciplinárního výzkumu v České republice, které komplexně studuje vlastnosti mikroorganizmů a savčích buněčných linií z hlediska základního výzkumu i z hlediska jejich praktické využitelnosti v průmyslu či medicíně.
Plísně jsou součástí živé přírody miliony let. I když některé druhy člověk výjimečně využil ke svému prospěchu, obecně platí, že zvýšený výskyt plísní v životním prostředí člověku škodí. Co to jsou plísně? Plísně jsou mikroskopické vláknité houby. Jak plísně vypadají? Poznejte užitečnost, ale zároveň i nebezpečí plísní okolo nás!
Mikrobiologický ústav AV ČR představuje největší pracoviště multidisciplinárního výzkumu v České republice, které komplexně studuje vlastnosti mikroorganizmů a savčích buněčných linií z hlediska základního výzkumu i z hlediska jejich praktické využitelnosti v průmyslu či medicíně.
Houby hrají zásadní roli ve fungování naprosté většiny ekosystémů. Jak změna prostředí nebo klimatu ovlivní jejich biogeografii? A jaké důsledky by mohla tato změna mít pro naši společnost? Řadu houbových biochemických procesů lidstvo využívá ke svému užitku. Velká diverzita hub, u nichž se počet druhů na Zemi odhaduje na 2–4 miliony, skrývá v tomto ohledu ohromný, dosud nevyužitý potenciál. Jaké faktory ovlivňují globální diverzitu hub, globální rozšíření významných skupin i jednotlivých druhů?
Mikrobiologický ústav AV ČR představuje největší pracoviště multidisciplinárního výzkumu v České republice, které komplexně studuje vlastnosti mikroorganizmů a savčích buněčných linií z hlediska základního výzkumu i z hlediska jejich praktické využitelnosti v průmyslu či medicíně.
Systém kultivačních komor (fytotronů) umožňuje díky manipulaci klimatických faktorů (intenzita světla a jeho spektrální složení, teplota, vlhkost, koncentrace CO2) kultivovat rostliny v podmínkách budoucího klimatu. Pomáhá nám to pochopit biochemické, fyziologické a morfologické procesy, kterými se rostliny přizpůsobují svému prostředí. To je klíčové pro udržitelnost ekosystémů v podmínkách nastupující klimatické změny a umožňuje řadu aplikačních výstupů uplatnitelných v lesnické a zemědělské praxi.
Ústav výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe je veřejná výzkumná instituce, evropské centrum excelence, zkoumající pomocí nejmodernějšího přístrojového vybavení a postupů probíhající globální změnu a její projevy v atmosféře a dopady na biosféru a lidskou společnost.
Základní výzkum nemusí probíhat jen v kádinkách na laboratorním stole. V našem poloprovozu polymery připravujeme, modifikujeme a zjišťujeme jejich výsledné vlastnosti. Jsme MAKROmolekulární, tak tentokrát se představujeme ve VELKÉM měřítku!
Ústav se věnuje výzkumu životního cyklu syntetických i přírodních polymerů. Bez přírodních polymerů by život nebyl možný a syntetické polymery jsou v mnoha oborech lidské činnosti již zcela nepostradatelné. Výzkum zahrnuje oblasti medicínského využití polymerů, využití v průmyslu a elektronice až po recyklaci a likvidaci plastů.
Vytvořením centra BIOCEV se podařilo propojit silné technické a přírodovědné obory jako jsou genetika, tkáňové inženýrství, molekulární biologie, virologie nebo chemie. Vznikla tak unikátní platforma, kde se setkávají vědci z různých oborů, studenti i zástupci firem. Propojení mezi těmito skupinami je podmínkou pro výsledky pro aplikovaný výzkum a vývoj nových léčebných postupů proti závažným zdravotním problémům například v léčbě rakoviny. Mezi koncové výsledky patří třeba léky cílené do přesného místa poškozeného metabolismu.
BIOCEV je mezinárodní výzkumné centrum ve Vestci u Prahy, kde více než 500 vědců a studentů objevuje nové léky a léčebné metody proti rakovině, HIV, cukrovce, Alzheimerově chorobě, virovým infekcím nebo neplodnosti. Hlavními partnery BIOCEV je šest ústavů Akademie věd ČR a dvě fakulty Univerzity Karlovy.
V budově V (nazývané také kůlna) Ústavu molekulární genetiky AV ČR se během dvou týdnů přeměnilo několik běžných laboratoří na speciální laboratoře s biologickou bezpečností 2+, kde bylo možné provádět COVID-19 testování. Pojďte s námi nahlédnout do zákulisí testování, které probíhalo v rámci iniciativy českých akademických pracovišť s názvem "Coronatest Hackaton 2020".
Ústav molekulární genetiky AV ČR, v. v. i. (ÚMG) je veřejná vědecká instituce, součást Akademie věd České republiky, provádějící výzkum v oblasti molekulární, strukturní a buněčné biologie, imunologie, funkční genomiky a bioinformatiky.
Co mají společného miniprase, skokan, sekavec, norník nebo člověk? Představují vybrané modelové živočichy, pomocí nichž hledáme odpovědi na zásadní otázky týkající se závažných lidských onemocnění, ochrany ohrožených živočichů, využití hospodářských zvířat či kvality a bezpečnosti potravin. Dokonalé propojení vědecké otázky a ideálního modelového druhu nám umožnuje přinášet špičkové poznatky v oblasti fyziologie, genetiky, ekologie a evoluce. Nakoukněte do světa vědy od biomedicíny až po biodiverzitu. Nakoukněte do světa vědy, kde nám zvířata ukazují cestu, jak poznat a chránit planetu i sebe sama. Nakoukněte do světa vědy, kde zvířata jsou klíčem k pochopení světa kolem nás.
V širokém rozsahu témat, od čistě biomedicínských až po biodiverzitně orientovaná, studujeme unikátní vlastnosti domácích, divokých i laboratorních zvířat. Výsledky našeho výzkumu přinášejí jedinečné poznatky zejména v oblasti poznání fyziologických funkcí, genetických struktur, interakcí v genomu živočichů a interakcí živočichů s jejich okolím. Zvláště jde o výzkum druhů/populací významných v medicíně (modelové druhy), ekologii (chráněné nebo jinak významné druhy) nebo zemědělství (hospodářská zvířata) a výzkum v oblasti kvality a bezpečnosti potravin.
Obyčejná křída, kterou se píše na tabuli, ale umí i jiné věci. Pomocí křídy, barev na vajíčka a vody lze jednoduše ukázat vlastnosti různých barviv a doma v kuchyni si připravit jednoduchou „chromatografii“. Kuchyň je vlastně chemická laboratoř!
Ústav je významným centrem výzkumu v oblasti chemie, biochemie a životního prostředí, úspěšně se podílí na vládních projektech aplikovaného výzkumu a vývoje a spolupracuje s komerčním sektorem na servisním a smluvním výzkumu. Je součástí programu Strategie AV21, Potraviny pro budoucnost.
Tyto pojmy jsou téměř všem známé. Co je kyselé a co zásadité prostředí? Které potraviny jsou kyselé? Jak je na tom třeba pivo nebo různé čistící prostředky? Určit to není tak složité, jak by se zdálo. Stačí k tomu trocha červeného zelí …
Ústav je významným centrem výzkumu v oblasti chemie, biochemie a životního prostředí, úspěšně se podílí na vládních projektech aplikovaného výzkumu a vývoje a spolupracuje s komerčním sektorem na servisním a smluvním výzkumu. Je součástí programu Strategie AV21, Potraviny pro budoucnost.
Klíšťata jsou nejrozšířenějšími přenašeči závažných infekčních onemocnění na severní polokouli. Každý se jim snaží v přírodě vyhnout, ale my je naopak chodíme sbírat a v našem zvěřinci jich chováme tisíce. Pojďte se s námi podívat, jak to v našem chovu vypadá, proč tyto parazity potřebujeme a co s nimi děláme. Uvidíte třeba jak nutíme klíšťata slintat, ale i takové věci, jako je pitva klíštěte. I to jsou cesty, jak hledáme vakcíny a další důležité látky zajímavé pro medicínu.
Biologické centrum AV ČR v Českých Budějovicích je se svými pěti výzkumnými ústavy a téměř osmi sty zaměstnanci největší mimopražskou institucí Akademie věd ČR. Zároveň patří mezi největší vědecká pracoviště ekologicky orientovaného výzkumu v Evropě. Biologické centrum rozvíjí trendy evoluční biologie a ekologie, které reagují na problémy globálního významu a udržitelnosti života na Zemi.
Chceš mít jistotu, že rozhodnutí, které uděláš dnes, nebudeš v budoucnu litovat, ale naopak díky němu zazáříš? Zkus simulovat různé scénáře a nanečisto si vyzkoušet, jak by tvá rozhodnutí dopadla. Byl to krok správným směrem? Pomocí analýzy dat se dokážeš rozhodnout pro nejlepší variantu. Zjistíš, jak využít data v běžném životě!
Vysoká škola ekonomická v Praze je univerzita s tradicí, která nabízí kvalitní vzdělání na všech stupních vysokoškolského studia v nejširším spektru ekonomických programů. Absolventi VŠE na pozicích managementu státních i soukromých institucí ovlivňují vývoj našeho státu. Přidej se k nim!
S aerodynamikou se setkáme úplně všude. Často slyšíme, že auto nebo letadlo má skvělou aerodynamiku. Na čem všem vlastně záleží? Kde proudí vzduch, tam je aerodynamika. Odpor vzduchu ale není všechno, jak lze dokázat v aerodynamickém tunelu na 3D modelu křídla letadla L410, kde se měří síly, jež působí na „obtékaný“ objekt. Kde proudí vzduch, tam je aerodynamika…
Univerzita obrany jako jediná vojenská vysoká škola v ČR připravuje vojenské profesionály, důstojníky pro Armádu ČR a civilní odborníky pro bezpečnostní systém státu a obranného a bezpečnostního průmyslu.
Proces evoluce neboli vývoje, je úkaz téměř mystický, překonávající tisíciletí jako nic. My, lidé o evoluci sníme a neotřelým způsobem ji promítáme do našich fantazií ať už v podobě komiksových hrdinů majících nadpřirozené schopnosti, nebo naší skrytou touhou po nesmrtelnosti. Společně se podíváme na převratnou technologii editací genomu známou pod zkratkou CRISPR, která může napomoci otevřít novou „průmyslovou revoluci“, tentokráte biotechnologickou!
Ústav chemie a biochemie je jedním z ústavů Mendelovy univerzity v Brně zaměřující se na oblasti bioanalytické chemie, řasové a rostlinné biotechnologie, mikrobiální a živočišná biochemie a biologie. Ústav je součástí Středoevropské technologického institutu CEITEC, významného evropského střediska vědy se špičkovým vybavením a podmínkami pro vědeckou práci v Brně.
Nadměrná produkce plastového odpadu patří mezi globální problémy jejichž řešení je jednou z největších výzev současnosti. Představíme technologii elektrostatické separace plastů a experimentální elektrostatický separátor Poseidon, který umožňuje třídění plastů na základě elektrického náboje vznikajícího vlivem tření.
Fakulta elektrotechnická Západočeské univerzity v Plzni je jedna z nejstarších elektrotechnických fakult v České republice. Fakulta se orientuje jak na základní, tak i na aplikovaný výzkum. Vzájemnou spoluprací s významnými podniky tak vznikla řada užitečných průmyslových aplikací.
Povolání hasiče patří k jedněm z nejnáročnějších a hasiči mohou být během zásahu vystaveni extrémním podmínkám. Oblek smartPRO2 disponuje senzory pro měření teploty a její úroveň dokáže hasiči ukázat LED indikátorem v rukávu. Oblek je vybaven aktivním osvětlením, záchrannou brzdou, emergency páskem, kterým hasič může dát veliteli na vědomí, že se ocitl v nouzové situaci a potřebuje naléhavě pomoci. Inteligentní rukavice SensPro dovede měřit teplotu vzdálených objektů a pomoci tak vyhledávat horká místa.
Chytré prostěradlo je vybaveno dvojicí vpletených senzorů vlhkosti a dvojicí vpletených senzorů přítomnosti. Kombinací údajů je možné vyhodnocovat například přítomnost pacienta na lůžku nebo nadměrné pocení, ale třeba i kvalitu spánku.
Fakulta elektrotechnická Západočeské univerzity v Plzni je jedna z nejstarších elektrotechnických fakult v České republice. Fakulta se orientuje jak na základní, tak i na aplikovaný výzkum. Vzájemnou spoluprací s významnými podniky tak vznikla řada užitečných průmyslových aplikací.
Nanotechnologie studují a vytvářejí objekty s rozměry kolem tisíciny až milióntiny milimetru. V nanosvětě se vlastnosti látek dramaticky mění a nabízejí proto nevídané možnosti uplatnění v mnoha oborech. Ukážeme zejména nanovlákenné materiály pro medicínu a technologie umožňující jejich a využití v běžném životě. Třeba jako ochranné filtry v rouškách!
Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace je výzkumné centrum Technické univerzity v Liberci (TUL). Oddělení bioinženýrství je tvořeno specialisty z různých oborů s cílem zkoumat a vyvíjet zejména materiály pro aplikace v medicíně.
Co si představíte pod pojmem clo, celník? Dnes již uvnitř Evropy hranice nevnímáme. Reálně nejsou, ale existují pravidla, která je i bez skutečných hranic nutné respektovat. K těm patří třeba ochrana obchodních zájmů, ochrana spotřebitele, ochrana práv duševního vlastnictví nebo nelegální dovoz zakázaných věcí.
Podívejte se na práci celníků a jejich psích pomocníků! Uvidíte použití mobilní laboratoře, i to, že malý psík může být velkým odborníkem. Představí se specialista na cigarety a tabák Stuart a omamné a psychotropní látky bleskově vyhledá Ivanka.
Uvidíte, jak musí být profesionální celníci ve službě vybaveni a připraveni a jaké kuriozity lze nalézt při běžné celní kontrole.
Celní správa ČR je vedle správního orgánu současně i bezpečnostním sborem a její činnost zapadá do systému celního dohledu nad zbožím v rámci jednotného celního území Evropské unie. Určené útvary Celní správy ČR mají postavení policejního orgánu pro trestné činy související se s kompetencemi, které jsou v její působnosti. Celní správa je rovněž součástí Integrovaného záchranného systému a krizového řízení České republiky.
Výzkum a inovace se dostaly nám, Čechům, přímo do krve. Již přes 100 let se nacházíme na technologickém vrcholu napříč mnoha oblastmi výzkumu. Češi mají inovace v krvi a na jejich inteligenci a kreativitu můžeme být náležitě hrdí. Děkujeme všem, kteří Českou republiku už sto let drží mezi světovou technologickou elitou!
Technologická agentura ČR je organizační složkou státu, která podporuje výzkum a inovace a úzkou spolupráci mezi akademickým a podnikatelským sektorem. Výsledkem takové spolupráce jsou jejich úspěšná uplatnění v praxi.
Zajímají vás paliva budoucnosti? Zajímá vás jak z fosilních i obnovitelných surovin efektivně vyrábět moderní paliva a další důležité chemikálie či jak využít obnovitelných zdrojů energií třeba na bázi vodíku? Budeme jezdit na elektřinu nebo na vodík?
Unipetrol výzkumně vzdělávacím centrum (UniCRE) poskytuje experimentální podporu chemickému průmyslu a podporuje jak vzdělávání, tak hlavně vědeckovýzkumnou činnost.
Všichni znají popisky složení na obalech potravin. Jedním z nich je i energie. Energie potraviny je údaj, který udává množství kilojoulů (kJ) obsažených v dané potravině. Tento údaj se dá změřit pomocí dokonalého spálení v kalorimetru. Víte, co je kalorimetr, jak se používá a co si představit pod pojmem kalorimetrie?
Masarykova střední škola chemická známá jako "Křemencárna" patří mezi nejstarší průmyslové školy. Škola navazuje na dlouholetou tradici a kvalitu. Od roku 2010 vyučuje zcela nová zaměření oboru aplikovaná chemie.
Buňka na skladování nápojů, buňka na skladování sklenic, výrobník sody, šejkr, drtička ledu či distribuční pás. To jsou dílčí části robotického barmana, který funguje na Ústavu automatizace a měřicí techniky. I když by se mohlo zdát, že jde jen o zábavný způsob přípravy drinků, pro studenty jde především o praktickou ukázku principů, které odpovídají 4. průmyslové revoluci.
Strojírenství, stavebnictví, elektrotechnika, IT, chemie, ekonomie, architektura, výtvarné umění... To vše je naší doménou. V těchto oborech vzděláváme nejen naše studenty, ale bádáme i v rámci výzkumných projektů. Nápady našich vědců nezůstávají jen v Česku, ale dokážou si najít své místo i ve světě.
Ukážeme a představíme dva unikátní bronzové duté kruhy (tzv. turbany) ze starší doby železné, které byly nalezeny v lokalitě Zahrádka u Českého Krumlova. Zároveň s tím vám přiblížíme práci archeologů z Filozofické fakulty Jihočeské univerzity.
Jihočeská univerzita je veřejná vysoká škola se sídlem v Českých Budějovicích. Profiluje se jako vzdělávací a výzkumná instituce s orientací na přírodní, humanitní a sociální vědy. Na univerzitě studuje téměř 9 000 studentů ve více než 220 oborech bakalářských, magisterských a doktorských programů na 8 fakultách. Pro širokou veřejnost univerzita nabízí kurzy a programy celoživotního vzdělávání.
Dozvíte se, jak probíhá proces programování bezpilotních prostředků od testování na malých prototypových dronech v laboratoři, až po létání s velkými drony. Také se dozvíte, k čemu se tyto autonomní prostředky využívají ve vědě a výzkumu.
Jihočeská univerzita je veřejná vysoká škola se sídlem v Českých Budějovicích. Profiluje se jako vzdělávací a výzkumná instituce s orientací na přírodní, humanitní a sociální vědy. Na univerzitě studuje téměř 9 000 studentů ve více než 220 oborech bakalářských, magisterských a doktorských programů na 8 fakultách. Pro širokou veřejnost univerzita nabízí kurzy a programy celoživotního vzdělávání.
Severní polární region „Arktida“ je oblast, která pokrývá více než 8% zemského povrchu. Od začátku průmyslové revoluce se Arktida otepluje dvakrát rychleji než zbytek naší zeměkoule a některé oblasti Arktidy se v zimním období dokonce oteplily téměř o 5°C. Jaké jsou souvislosti ve změnách klimatu v Arktidě a střední Evropě? A jak reagují sinice a řasy na arktické zimní oblevy?
Jihočeská univerzita je veřejná vysoká škola se sídlem v Českých Budějovicích. Profiluje se jako vzdělávací a výzkumná instituce s orientací na přírodní, humanitní a sociální vědy. Na univerzitě studuje téměř 9 000 studentů ve více než 220 oborech bakalářských, magisterských a doktorských programů na 8 fakultách. Pro širokou veřejnost univerzita nabízí kurzy a programy celoživotního vzdělávání.
Etnoarcheologický výzkum zaniklých vesnic v Národním parku Niokolo-Koba vzbuzuje mnoho otázek. Co z půl století opuštěných vesnic v senegalské savaně do dnešních dnů zbylo? Jak je možné, že místům, kde dříve stály vesnice, se dodnes vyhýbají požáry, které jsou jinak nedílnou součástí prostředí africké stromové savany?
Jihočeská univerzita je veřejná vysoká škola se sídlem v Českých Budějovicích. Profiluje se jako vzdělávací a výzkumná instituce s orientací na přírodní, humanitní a sociální vědy. Na univerzitě studuje téměř 9 000 studentů ve více než 220 oborech bakalářských, magisterských a doktorských programů na 8 fakultách. Pro širokou veřejnost univerzita nabízí kurzy a programy celoživotního vzdělávání.
Víte, co jsou to „plužiny“? Co všechno lze zjistit o zemědělství a vesnickém osídlení ve vrcholném středověku a raném novověku výzkumem zaniklých historických „plužin“ a zemědělských teras? A jak takový výzkum probíhá? I takové odpovědi dává archeologie…
Jihočeská univerzita je veřejná vysoká škola se sídlem v Českých Budějovicích. Profiluje se jako vzdělávací a výzkumná instituce s orientací na přírodní, humanitní a sociální vědy. Na univerzitě studuje téměř 9 000 studentů ve více než 220 oborech bakalářských, magisterských a doktorských programů na 8 fakultách. Pro širokou veřejnost univerzita nabízí kurzy a programy celoživotního vzdělávání.
V hudebním studiu vám ukážeme, jak lze laboratorně s využitím moderní techniky (zvukové procesory, softwarová zařízení) upravit nahraný lidský hlas a dodat mu třeba pocit prostoru, změnit jeho barvu nebo rozsah. Lidský hlas je kouzelný nástroj!
Jihočeská univerzita je veřejná vysoká škola se sídlem v Českých Budějovicích. Profiluje se jako vzdělávací a výzkumná instituce s orientací na přírodní, humanitní a sociální vědy. Na univerzitě studuje téměř 9 000 studentů ve více než 220 oborech bakalářských, magisterských a doktorských programů na 8 fakultách. Pro širokou veřejnost univerzita nabízí kurzy a programy celoživotního vzdělávání.
Jsou dva domečky: jeden hromosvod má, druhý nemá. Udeří-li blesk, jeden domeček zůstane nepoškozen, blesk je sveden do uzemnění, druhému hoří střecha a je třeba hasit... Víte, jaký je princip hromosvodu?
Jihočeská univerzita je veřejná vysoká škola se sídlem v Českých Budějovicích. Profiluje se jako vzdělávací a výzkumná instituce s orientací na přírodní, humanitní a sociální vědy. Na univerzitě studuje téměř 9 000 studentů ve více než 220 oborech bakalářských, magisterských a doktorských programů na 8 fakultách. Pro širokou veřejnost univerzita nabízí kurzy a programy celoživotního vzdělávání.
Každý může zachránit lidský život a nikdo neví kdy bude to bude třeba! Ukážeme základy první pomoci tak, aby se nikdo nebál zasáhnout v případě, že se ocitne v situaci, kdy nelze jinak. Jde jen o to, vědět jak!
Jihočeská univerzita je veřejná vysoká škola se sídlem v Českých Budějovicích. Profiluje se jako vzdělávací a výzkumná instituce s orientací na přírodní, humanitní a sociální vědy. Na univerzitě studuje téměř 9 000 studentů ve více než 220 oborech bakalářských, magisterských a doktorských programů na 8 fakultách. Pro širokou veřejnost univerzita nabízí kurzy a programy celoživotního vzdělávání.
Příroda má své přirozené cykly, které nevnímáme, ale pokud dojde k jejich narušení, je vše jinak... Ukážeme základní vlastnosti a funkce půdy v návaznosti na zemědělství i to, jak nezastupitelné v půdě jsou třeba obyčejné žížaly? A víte, že všem nezbytným živým půdním organizmům se souhrnně říká „edafon“?
Jihočeská univerzita je veřejná vysoká škola se sídlem v Českých Budějovicích. Profiluje se jako vzdělávací a výzkumná instituce s orientací na přírodní, humanitní a sociální vědy. Na univerzitě studuje téměř 9 000 studentů ve více než 220 oborech bakalářských, magisterských a doktorských programů na 8 fakultách. Pro širokou veřejnost univerzita nabízí kurzy a programy celoživotního vzdělávání.
V praxi je užitečné pochopit a umět vyhodnotit třeba kurzová rizika finančních transakcí nebo ve firmě mít k dispozici ekonomické nástroje k vyhodnocení inovačního potenciálu firmy nebo přímo konkrétní inovace. Zní to záhadně, ale existují způsoby jak tyto znalosti zúročit v běžném životě.
Jihočeská univerzita je veřejná vysoká škola se sídlem v Českých Budějovicích. Profiluje se jako vzdělávací a výzkumná instituce s orientací na přírodní, humanitní a sociální vědy. Na univerzitě studuje téměř 9 000 studentů ve více než 220 oborech bakalářských, magisterských a doktorských programů na 8 fakultách. Pro širokou veřejnost univerzita nabízí kurzy a programy celoživotního vzdělávání.
Jihočeská univerzita je veřejná vysoká škola se sídlem v Českých Budějovicích. Profiluje se jako vzdělávací a výzkumná instituce s orientací na přírodní, humanitní a sociální vědy. Na univerzitě studuje téměř 9 000 studentů ve více než 220 oborech bakalářských, magisterských a doktorských programů na 8 fakultách. Pro širokou veřejnost univerzita nabízí kurzy a programy celoživotního vzdělávání.
To, že raci jsou jakýmsi detektorem čistoty vody, je známé. V poslední době se kvalita a čistota vod v našich řekách výrazně zlepšila, a tak se vracejí i raci. Jak se pozná že je voda čistá a jak rychle rak reaguje na čistotu vody? Víte, že existuje pivovar, který na základě vyhodnocení čistoty vody rakem, vaří pivo?
Jihočeská univerzita je veřejná vysoká škola se sídlem v Českých Budějovicích. Profiluje se jako vzdělávací a výzkumná instituce s orientací na přírodní, humanitní a sociální vědy. Na univerzitě studuje téměř 9 000 studentů ve více než 220 oborech bakalářských, magisterských a doktorských programů na 8 fakultách. Pro širokou veřejnost univerzita nabízí kurzy a programy celoživotního vzdělávání.
Krvácení poukazuje na ztrátu krve z cév kdekoliv v těle. Pokud byl někdo zraněn a krvácí, je důležité pracovat rychle a získat nad krvácením kontrolu. Rána může být způsobena například říznutím, bodnutím či seknutím. Je třeba jednat rychle a účinně. Při masivním krvácení musí být první pomoc poskytnuta v řádech desítek sekund...
Spolek, jehož hlavní náplní je osvěta první pomoci a zvýšení její povědomosti ve společnosti. Mnoholetá zkušenost a tvorba vlastních výukových programů pro dětské i dospělé posluchače. Jediný spolek, který realizuje výuku první pomoci na fakultě lesnické a dřevařské ČZU v Praze jako povinný předmět.
Víte, co vše je třeba pro výrobu 3D tiskárny a jak taková tiskárna vzniká? Od vývoje přes výrobu až po expedici, to vše je pod jednou střechou v pražských Holešovicích. Ukážeme, jak se tisknou části nových tiskáren v největší tiskové farmě na světě a jak se tiskárny kompletují. Nahlédnete i do výroby filamentů, tedy "náplní“ do tiskáren. Zároveň také navštívíte otevřenou dílnu „Prusalab“, ve které jsou pro veřejnost k dispozici nejen 3D tiskárny, ale i soustruhy, lasery a další vychytané stroje pro zvídavé a zručné kutily!
Prusa Research je česká firma vyrábějící 3D tiskárny, v současnosti druhý největší výrobce na světě. Byla založena v roce 2012 Josefem Průšou, jedním z hlavních vývojářů v RepRap projektu. Měsíčně vyrobí čtyři sta zaměstnanců více než 7000 3D tiskáren pro odběratele z celého světa.
Forenzní entomologie představuje speciální oblast kriminalistické biologie, která využívá znalostí o druhovém složení hmyzu zajištěného na mrtvém těle ke stanovení post mortem intervalu, tj. doby, která uplynula od smrti jedince. Zkoumání hmyzu přináší celou řadu důležitých informací, které mohou přispět k usvědčení pachatele, potvrdit alibi či objasnit okolnosti úmrtí. Nahlédnete do laboratoře forenzních entomologů v Kriminalistickém ústavu, kteří vám přiblíží svoji práci a význam much, brouků a dalšího „dotěrného“ hmyzu pro kriminalistiku.
Kriminalistický ústav je znalecké policejní pracoviště, které zpracovává znalecké posudky a odborná vyjádření zejména pro orgány činné v trestním řízení. Je zapsán v seznamu znaleckých institucí pro obory kriminalistika, elektrotechnika, chemie, písmoznalectví a strojírenství. Nezastupitelný je podíl ústavu v oblasti vědeckého výzkumu, zejména ve vývoji a zavádění nových metod a postupů do kriminalisticko-technické a znalecké praxe. Znalci ústavu se zapojují do mezinárodní spolupráce v rámci Evropské sítě forenzních institucí, kde patří k respektovaným a uznávaným odborníkům.
Jak vzniká ábíčko? Šéfredaktor a hlavní editor v přímém přenosu ukážou redakční práci na výrobě jednoho čísla čtrnáctideníku ABC krok za krokem. Spolu naplánují číslo, pohádají se, napíšou článek, pohádají se, provedou korektury, pohádají se…a tak dál až do finálního tisku. Uff! Ne, není to až taková dřina, ani boj na smrt. Jen rutina, která se opakuje co dva týdny a je vždy téměř do puntíku stejná. Ještě že témata jsou tak rozmanitá!
Populární čtrnáctideník určený zvídavým dětem a mládeži. Nabízí vždy aktuální informace ze světa vědy, techniky, počítačů, přírody i kultury. Oblíbenou součástí každého čísla jsou vystřihovánky a komiksy.
Z finanční gramotnosti se dnes dělá velká věda. A možná zbytečně tak odrazuje mnoho dětí. Jde ale hlavně o zapojení selského rozumu do běžného hospodaření s penězi. Pojďte se podívat na magnetickou tabuli „Oslíčku, netřes se!“. Hravě se ve škole nebo v rodině seznámíte s fungováním rodinného rozpočtu. Uvidíte kde se „berou“ peníze, například na kapesné. Kapesné je důležitou motivací pro rodiče ukázat dětem, jak s penězi smysluplně nakládat už v útlém věku. A pro děti, jak dokázat rodičům, že to umí!
Naše budoucnost bude taková, jak vzdělané budou naše děti. Tedy přesně to, v co v Kidtownedu.cz pevně věříme. Jsme specialistou na výukové pomůcky a výukové materiály, které jsou ověřené v každodenní výuce. Pomáháme učitelům vybírat ty nejlepší výukové pomůcky, které dětem usnadní pochopení probírané látky. Přinášíme i naše vlastní výukové materiály a pomůcky.
Víte, co má společného americká armáda a čeští hasiči? Víte, jak se postupuje při úniku nebezpečných látek, ke kterým patří například látky chemické či radioaktivní? V případě chemických látek hasiči používají nejen unikátní přístroj Griffin, ale i Ramanův a FTIR spektrometr. Griffin je mobilní laboratoř s možností identifikace velké škály látek a používá ho i americká armáda. U radiace hasiči používají přístroj DC-3H. A co je na radiaci záludného? Na rozdíl od kouře není vidět ani cítit. O to je však nebezpečnější…
Stanice je základnou pro dvě zásahové jednotky, výjezdovou jednotku požární ochrany a jednotku chemické služby, dále pro výjezdové stanoviště Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy se dvěma vozy, s posádkou rychlé lékařské pomoci a rychlé zdravotnické pomoci. Oddělení chemické služby zabezpečuje plnění úkolů pro všechny hasičské stanice na území hlavního města Prahy.
Myslíte, že k výrobě nábytku je třeba kromě vhodného materiálu pila, metr, šrouby nebo klih? Už dávno ne! Výroba nábytku, to jsou dnes IT technologie a umělecký design…Geniálně jednoduché a výkonné CNC dřevoobráběcí centrum Homag, pracující podle počítačového programu, je příkladem toho, že nové technologie a robotizace umožňují dříve nemožné! Jste programátor i kreativní truhlář v jedné osobě…
Expozici podpořila Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky (AMSP ČR), která je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR. Zastřešuje malé a střední podniky (MSP), živnostníky a dále spolky, cechy a sdružení zastupující konkrétní profesní zájmy. Je partnerem i mnoha svého druhu unikátních škol.
Obor, kde se potkává talent s uměním, s precizními technologickými postupy i znalostí materiálů. Podívejte se, jak se v kovářské výhni pod rukama mladých adeptů tohoto oboru rodí předměty nejen praktické a užitečné pro běžný život, ale především krásné!
Expozici podpořila Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky (AMSP ČR), která je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR. Zastřešuje malé a střední podniky (MSP), živnostníky a dále spolky, cechy a sdružení zastupující konkrétní profesní zájmy. Je partnerem i mnoha svého druhu unikátních škol.
Všechny děti jsou šikovné. Jde jen o to dát jim prostor, příležitost a pomocnou ruku!
Kutil Junior vznikl s cílem organizovat kroužky řemesel a kutilství pro děti přímo v jejich škole. Dítě má možnost naučit se manuálním dovednostem. Práce s nářadím děti velmi baví právě proto, že nemají možnost se s ní často setkat. Je to pro ně zároveň skvělý trénink zručnosti, která se jim bude hodit v dospělosti a pro některé i výborná příprava na budoucí technické povolání.
Expozici podpořila Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky (AMSP ČR), která je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR. Zastřešuje malé a střední podniky (MSP), živnostníky a dále spolky, cechy a sdružení zastupující konkrétní profesní zájmy. Je partnerem i mnoha svého druhu unikátních škol.
Pro budoucnost lidstva je nutné nalézt co nejefektivnější způsoby přeměny hmoty v energii. Bez tepelné energie by nevznikla dnešní civilizace, která běžně využívá spalování topných plynů. Ukážeme, jak plyn hoří v okapu i na dlani. Ale rozhodně se nepopálíte!
Život je chemie, a také náš příběh začal chemií. Od roku 1950 jsme byli Vysoká škola chemická a chemicko-technologická. Dnes na Univerzitě Pardubice studují chemici i ekonomové, filozofové a historici, zdravotníci, dopravní experti, elektrotechnici a informatici nebo restaurátoři.
Sedm fakult, sedm tisíc studentů, více jak 100 oborů, programů a specializací na výběr a institucionální akreditace v klíčových oborech.
Určitě znáte, jak vypadá fotografie aut na dálnici… Ve tmě každý pohybující se předmět zanechává svou světelnou stopu. Ale jak takovou světelnou „šmouhu“ zaznamenat? Jak uvidíte, není to zase tak složité, ale hodně zajímavé!
Jsme moderní vědecké, pedagogické a kulturně vzdělávací centrum Ústeckého kraje.
Vzděláváme více než 12 000 studentů na 8 fakultách a významným způsobem přispíváme k rozvoji svého regionu.
Nejvýraznější kapitoly historie naší univerzity tvoří příběhy úspěšných studentů, absolventů i učitelů. Ti vytvořili za dobu naší existence mnoho inspirativních kapitol.
V časopisech i na sociálních sítích vidíme mnoho zajímavých snímků a často nás napadne jak a kde asi vznikly? Mnohdy velice prostě a třeba doma na zahradě…Za vším stojí fotofiltry a znalost, jak je použít. Pak už stačí jen mobil.
Jsme moderní vědecké, pedagogické a kulturně vzdělávací centrum Ústeckého kraje.
Vzděláváme více než 12 000 studentů na 8 fakultách a významným způsobem přispíváme k rozvoji svého regionu.
Nejvýraznější kapitoly historie naší univerzity tvoří příběhy úspěšných studentů, absolventů i učitelů. Ti vytvořili za dobu naší existence mnoho inspirativních kapitol.
Každý člověk má svou jedinečnou DNA. To dnes už ví i malé dítě. Víte, že svou vlastní DNA si můžete celkem snadno izolovat sami doma v kuchyni? Stačí k tomu jen pár zcela běžně dostupných ingrediencí…
Jsme moderní vědecké, pedagogické a kulturně vzdělávací centrum Ústeckého kraje.
Vzděláváme více než 12 000 studentů na 8 fakultách a významným způsobem přispíváme k rozvoji svého regionu.
Nejvýraznější kapitoly historie naší univerzity tvoří příběhy úspěšných studentů, absolventů i učitelů. Ti vytvořili za dobu naší existence mnoho inspirativních kapitol.
Ráno vstaneme, uděláme si kávu nebo čaj, vyčistíme si zuby, dáme si sprchu a jdeme do práce nebo do školy. Málokdy se ale zamyslíme nad tím, jak pitná voda vzniká a jak se dostává do našich domácností a kolik práce za tím stojí.
Kde tedy vzniká pitná voda, kterou každý z nás využívá v množství přibližně 100 l za den a kde končí? Co se stane, když odteče do kanalizace a jak s ní lépe nakládat?
H2Ospodář je skupina mladých lidí, kterým není lhostejný přístup uživatelů k pitné vodě a vodě vůbec. Formou interaktivní výstavy o cestě pitné vody, její důležitosti v krajině a ve městech i o její cestě přírodou ukáží, jak vodou šetřit a neztratit pohodlí.
Je to více než 5 let, co jsme vyhlásili válku pomalému internetu v České republice. Do minulého roku se nám průměrná rychlost v pevné síti CETIN podařila zvednout na 102 Mbit/s. To nám ale nestačí! A tak jsme kromě masivní výstavby nové optické sítě potřebovali něco, co by posílilo připojení tam, kam jsme se zatím nedostali. Vytvořili jsme Terminátora. A o tom co to je a jak vlastně funguje se dozvíte více v této expozici.
CETIN a.s., člen skupiny PPF, vlastní a provozuje největší telekomunikační síť pokrývající celé území České republiky. Jsme nezávislým velkoobchodním hráčem bez vazeb na konkrétního poskytovatele. Naší filozofií je princip otevřeného přístupu k síti za spravedlivých a rovných podmínek pro všechny operátory.
ČTedu je skvělý pomocník pro chytrou zábavu i vědu. Najdete zde přes 3000 vzdělávacích videí roztříděných dle předmětů i stupňů vzdělávání. Je přístupný všem učitelům, aktivním žákům, studentům i jejich rodičům. A Daniel Stach vám ukáže, co by vám rozhodně nemělo uniknout!
Každý den v roce, 24 hodin denně, na celém území Česka a s programem pro každého. Taková je současná Česká televize, která svým divákům nabízí 7 televizních stanic, z toho 5 specializovaných. Vedle televizní se podílí také na filmové tvorbě a je tak největším filmovým koproducentem v České republice. Roli média veřejné služby plní nejen pestrou programovou nabídkou, ale také podporou mnoha charitativních, neziskových a kulturních projektů a řadou vzdělávacích aktivit.